Home News Brazil: Përmbytjet vdekjeprurëse zhvendosin mijëra njerëz

Brazil: Përmbytjet vdekjeprurëse zhvendosin mijëra njerëz

by E Ll

Shirat e dendur dhe përmbytjet në verilindje të Brazilit kanë vrarë të paktën 18 persona, kanë plagosur 286 të tjerë dhe kanë zhvendosur rreth 35,000 banorë, raportoi AFP të dielën.

Pamja e madhe: Shteti brazilian i Bahia është goditur nga shirat e dendur që nga fillimi i nëntorit, duke shkaktuar që dy diga të shpërthejnë gjatë fundjavës, pasi u konfirmuan më shumë vdekje nga moti ekstrem, vëren Reuters.

Guvernatori i Bahia, Rui Castro, i cili vizitoi zonat e prekura nga përmbytjet me avion të dielën, tha se shirat e dendur kanë prekur “të paktën 400,000 njerëz”, me evakuime të nisura në rreth 67 qytete, sipas Reuters.

Çfarë po thonë ata: “Nuk mbaj mend diçka të këtij dimensioni në historinë e fundit të Bahia,” tha Castro, për AFP.

Numri i shtëpive, rrugëve dhe qyteteve plotësisht nën ujë është vërtet i tmerrshëm”.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!