Home News Biden kërkon Macron në telefon. Tensionet mbi marrëveshjen e dështuar australiane vazhdojnë.

Biden kërkon Macron në telefon. Tensionet mbi marrëveshjen e dështuar australiane vazhdojnë.

by E Ll

Shtetet e Bashkuara dhe Britania kërkuan të dielën të zbusin tensionet me Parisin mbi një pakt të ri sigurie me Australinë, me Presidentin amerikan Joe Biden që kërkoi bisedime të hershme me homologun e tij francez Emmanuel Macron.

Njoftimi i aleancës së mbrojtjes dhe vendimi i Australisë për të shkatërruar një marrëveshje për të blerë nëndetëse franceze në favor të anijeve amerikane me energji bërthamore, ndezi zemërim në Paris.

Por të dielën Kryeministri britanik Boris Johnson u përpoq të minimizonte shqetësimet e Francës në lidhje me marrëveshjen, duke thënë se pakti “nuk kishte për qëllim të ishte përjashtues … nuk është diçka për të cilën dikush duhet të shqetësohet dhe veçanërisht miqtë tanë francezë”.

Biden ka kërkuar një telefonatë me Macron, tha zëdhënësi i qeverisë franceze Gabriel Attal, gjë që do të ndodhte “në ditët në vijim”.

“Ne duam shpjegime,” tha Attal, duke shtuar se SHBA duhej të përgjigjej për “atë që duket shumë si një shkelje e madhe e besimit”.

Thirrja e ambasadorëve në Australi dhe SHBA-për herë të parë në historinë e marrëdhënieve me vendet-ishte “për të treguar se sa të pakënaqur jemi dhe se ekziston një krizë serioze mes nesh”, tha Ministri i Jashtëm Francez Jean-Yves Le Drian të Shtunën.

“Ka pasur gënjeshtra, dyfishim, një shkelje të madhe të besimit …”, tha Le Drian për televizionin France 2.

Gjatë rrugës për në Nju Jork të Dielën, Johnson u tha gazetarëve se Britania dhe Franca kanë një “marrëdhënie shumë miqësore”, të cilën ai e përshkroi si “të një rëndësie të madhe”. “Dashuria jonë për Francën është e pashmangshme,” tha ai.

Biden njoftoi të mërkurën aleancën e re të mbrojtjes Australi-SHBA-Britani, e parë gjerësisht se synon të luftojë rritjen e Kinës.

Ai shtrin teknologjinë e nëndetëseve bërthamore amerikane në Australi, si dhe mbrojtjen kibernetike, inteligjencën artificiale të aplikuar dhe aftësitë nënujore.

Koreja e Veriut paralajmëroi të hënën se marrëveshja mund të shkaktojë një “garë të armëve bërthamore” në rajon.

“Këto janë akte jashtëzakonisht të padëshirueshme dhe të rrezikshme të cilat do të prishin ekuilibrin strategjik në rajonin e Azi-Paqësorit dhe do të shkaktojnë një zinxhir të garës së armëve bërthamore,” citoi media shtetërore KCNA të ketë thënë një zyrtar i ministrisë së jashtme.

Kina gjithashtu ka reaguar me zemërim, duke e përshkruar marrëveshjen si një kërcënim “jashtëzakonisht të papërgjegjshëm” dhe duke paralajmëruar aleatët perëndimorë se ata rrezikojnë “të qëllojnë veten në këmbë”.

Tërbimi i Parisit ndaj asaj që e sheh si një “goditje në shpinë” kërcënon pasoja diplomatike afatgjata.

Franca tani do t’i japë përparësi zhvillimit të një strategjie të sigurisë të BE -së kur të marrë presidencën e bllokut në fillim të vitit 2022, shtoi ai.

Ministri francez i Çështjeve Evropiane Clement Beaune ka lënë të kuptohet se grindja mund të ndikojë në shanset e Australisë për të bërë përparim drejt një pakti tregtar me BE-në, partnerin e saj të tretë më të madh tregtar.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!