Home Këshilla Bëje vetë: Maskë me sapun qumësht dhie kundra akneve

Bëje vetë: Maskë me sapun qumësht dhie kundra akneve

by admin

Sapuni i Qumështit të Dhisë pastron lëkurën duke mbrojtur filmin hidrolipidik të lëkurës tuaj. Në të njëjtën kohë, lehtëson acarimin dhe kruajtjen dhe lëkura ndihet e shëndetshme dhe rrezatuese. Sigurohuni të jetë 100% organik, handmade, me veti antifungale dhe antibakteriale;

Sapun i qumështit të dhisë vepron në epidermë për të luftuar papërsosmëritë e lëkurës; puçrra (akne), ekzemë, psoriazë, skuqje dhe shenja post inflamatore.

Me përmbajtjen e hollë, përthithet shpejt nga lëkura për t’ju dhënë menjëherë një ndjesi hidratuese dhe qetësuese.

Të përdoret si sapun për fytyrën çdo ditë dhe si maskë për fytyrën 1-2 herë në javë. Ky eliksir bukurie me siguri do të bëhet një gjë e domosdoshme në rutinën tuaj të kujdesit për lëkurën e fytyrës.

Për ju, një lëkurë e unifikuar dhe prej porcelani!

Sapun me qumësht dhie: Përfitimet

Trajtimi për aknet

Sapuni i Qumështit të Dhisë, i pasur me vitamina A, B, C dhe D si dhe me Zink; ekuilibron nivelin e PH të lëkurës tuaj dhe lufton bakteret që shkaktojnë aknet. Duke siguruar një trajtim të thelluar, Sapuni i Qumështit të Dhisë neutralizon aknet dhe krijon një pengesë mbrojtëse duke siguruar hidratim dhe rehati.

Trajtimi për ekzemën dhe psoriazën

Ekzema është një gjendje inflamatore e lëkurës që prek burrat dhe gratë. Gjatë krizave, përjetohet një ndjesi e fortë kruajtjeje dhe njolla të kuqe mund të shfaqen në trup, si dhe në fytyrë. Sapuni mund të përdoret si në fytyrë ashtu edhe në trup. Falë vetive të tij qetësuese, hidratuese dhe anti-inflamatore, Sapuni i Qumështit të Dhisë do të qetësojë lëkurat më të irrituara dhe do të veprojë në thelbin e acarimit. Ashtu si ekzema, psoriaza është gjithashtu një gjendje inflamatore e lëkurës. Psoriaza karakterizohet nga njolla të lëkurës së ngritur në të kuqërremtë që shpesh janë të mbuluara me luspa të bardha dhe mund të jenë shumë të dhimbshme.

Trajtimi për lëkurën me yndyrë

Sebumi i tepërt karakterizon lëkurën me yndyrë dhe kështu çon në shfaqjen e pikave të zeza. Sapuni i Qumështit të Dhisë pastron lëkurën tërësisht ndërsa hidraton dhe mbron filmin e saj hidrolipidik. E pastruar nga papastërtitë, lëkura juaj do të jetë më e shëndetshme. Për shkak të vetive të tij qetësuese, sapuni mund të përdoret edhe në lëkura shumë të ndjeshme.

Trajtimi për njollat ​​dhe shenjat

Qoftë për shkak të diellit, trajtimeve mjekësore, puçrrave apo hormoneve, Sapuni i Qumështit të Dhisë i pasuruar me vitaminë B promovon riparimin qelizor dhe zhdukjen e njollave dhe shenjave post inflamatore.

Sapuni i Qumështit të Dhisë është një produkt organik antibakterial dhe antifungal që punon në epidermë.

Si të përdoret për lëkurë të shëndetshme

Përdoret si sapun për fytyrën deri në dy herë në ditë. Thjesht lagni Sapunin në pëllëmbën e duarve tuaja për të marrë një shkumë të imët. Vendoseni me bollëk në fytyrë me majat e gishtave duke shmangur konturin e syve dhe bëni lëvizje të lehta rrethore. Shpëlajeni lëkurën tuaj me ujë të pastër dhe thani butë. Ju gjithashtu mund të përdorni një pecetë për të thithur ujin e tepërt.

Maskë për fytyrën

Sapuni i Qumështit të Dhisë gjithashtu shndërrohet në një maskë qumështi të butë. Në mënyrë që të arrini rezultate maksimale të Sapunit të Qumështit të Dhisë, ju këshillojmë t’a përdorni si maskë për fytyrën një ose dy herë në javë. Vendosni shkumën e imët në fytyrë me majë të gishtave ose me një furçë dhe lëreni në lëkurë për 3 deri në 15 minuta. Shpëlajeni me ujë të pastër dhe thani lëkurën tuaj. Ju mund të përdorni një pecetë për të thithur ujin e tepërt.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!