Home News Barbados zgjedh presidenten e parë. Mbretëresha Elizabeth nuk është më në krye të shtetit.

Barbados zgjedh presidenten e parë. Mbretëresha Elizabeth nuk është më në krye të shtetit.

by E Ll

Sandra Mason u zgjodh vonë të mërkurën me dy të tretat e votave të një sesioni të përbashkët të Dhomës së Asamblesë dhe Senatit të vendit. Në një deklaratë, qeveria e quajti emërimin e saj një moment historik në “rrugën drejt republikës”.

Një ish-koloni britanike që fitoi pavarësinë në vitin 1966, kombi me pak më pak se 300,000 banorë kishte mbajtur prej kohësh lidhjet me monarkinë e Mbretërisë së Bashkuar.

Por shumë vendas kanë agjituar prej kohësh për të hequr statusin e Mbretëreshës — dhe bashkë me të, praninë e vazhdueshme simbolike të imperializmit mbi qeverisjen e saj. Udhëheqës të shumtë këtë shekull kanë propozuar që vendi të bëhet republikë.

Kjo më në fund do të ndodhë më 30 nëntor, 55 vjetori i pavarësisë së vendit nga Britania, kur Mason do të bëjë betimin.

Një ish-juriste që ka qenë guvernatore e përgjithshëm e ishullit që nga viti 2018, Mason ishte gjithashtu gruaja e parë që shërbeu në Gjykatën e Apelit të Barbados.

Kryeministrja e Barbados, Mia Mottley e quajti zgjedhjen e një presidenteje “një moment themelor” në udhëtimin e vendit.

“Ne sapo kemi zgjedhur nga mesi ynë një grua që është barbadiane në mënyrë unike dhe me pasion, nuk pretendon të jetë asgjë tjetër (dhe) pasqyron vlerat e asaj që jemi,” tha Mottley pas zgjedhjes së Mason.

Disa vende e hoqën Mbretëreshën nga posti i kreut të shtetit në vitet pasi fituan pavarësinë, me Mauritiusin i fundit që e bëri këtë, në 1992. Kjo e bën Barbadosin vendin e parë në gati tre dekada që hoqi dorë nga monarkia.

Mbretëresha është ende kreu i shtetit në më shumë se një duzinë vende të tjera që ishin më parë nën sundimin britanik, duke përfshirë Australinë, Kanadanë, Zelandën e Re dhe Xhamajkën.

Ky veprim e bën Barbadosin, një vend të vogël në zhvillim, një lojtar më legjitim në politikën globale, por gjithashtu mund të shërbejë si një “lëvizje unifikuese dhe nacionaliste” që mund të përfitojë nga udhëheqja e saj aktuale në vend.

Mottley tha se vendimi i vendit për t’u bërë republikë nuk ishte një dënim i së kaluarës së tij britanike.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!