Home News Banda e Haitit rrëmben misionarët kanadezë dhe amerikanë. Kërkon 17 milionë dollarë në këmbim.

Banda e Haitit rrëmben misionarët kanadezë dhe amerikanë. Kërkon 17 milionë dollarë në këmbim.

by E Ll

Një bandë që rrëmbeu 17 anëtarë të një grupi misionarësh me qendër në SHBA ka kërkuar një shpërblim prej 17 milionë dollarësh për ta, sipas ministrit të drejtësisë të Haitit, siç citohet nga Wall Street Journal.

Ministri i Drejtësisë Liszt Quitel tha se banda po kërkonte 1 milion dollarë për person. Quitel nuk i ktheu menjëherë mesazhet për koment, por ai gjithashtu konfirmoi shifrën për New York Times. Gazeta tha se ai identifikoi edhe moshat e fëmijëve të rrëmbyer si 8 muaj dhe 3, 6, 14 dhe 15 vjeç.

Një valë rrëmbimesh nxiti një grevë proteste që mbylli bizneset, shkollat ​​dhe transportin publik në një goditje të re për ekonominë anemike të Haitit. Gjithashtu dhe sindikatat dhe grupet e tjera u zotuan të vazhdojnë mbylljen të martën.

Agjentët e FBI -së dhe zyrtarë të tjerë amerikanë po ndihmojnë autoritetet Haiti të gjejnë 12 të rriturit dhe pesë fëmijët e lidhur me Ministritë e Ndihmës së Krishterë në Ohajo, të cilët u rrëmbyen të Shtunën gjatë një udhëtimi për të vizituar një jetimore.

Ky është rrëmbimi më i madh i këtij lloji i raportuar në vitet e fundit, me bandat Haiti që po rriten më shumë dhe rrëmbimet po rriten ndërsa vendi përpiqet të rimëkëmbet nga vrasja e Presidentit Jovenel Moise më 7 korrik dhe një tërmet 7.2 ballë që goditi Haitin jugor më 14 gusht dhe vrau më shumë se 2,200 njerëz.

Me rrugët zakonisht kaotike të kryeqytetit të Haitit të qetë dhe kryesisht të zbrazët të hënën, Abaki tha se nëse Kryeministri Ariel Henry dhe Shefi i Policisë Kombëtare Leon Charles duan të qëndrojnë në pushtet, “ata duhet t’i japin popullsisë një shans për siguri”.

Policia Haitian tha për Associated Press se rrëmbimi i 16 amerikanëve dhe një kanadez u krye nga banda 400 Mawozo, një grup me një rekord të gjatë vrasjesh, rrëmbimesh dhe zhvatje. Në prill, një burrë që pretendonte se ishte kreu i bandës i tha një stacioni radio se ishte përgjegjës për rrëmbimin e pesë priftërinjve, dy murgeshave dhe tre të afërmve të njërit prej priftërinjve atë muaj. Ata u liruan më vonë.

Të paktën 328 rrëmbime u raportuan në Policinë Kombëtare të Haitit në tetë muajt e parë të 2021, krahasuar me një total prej 234 për të gjithë vitin 2020, tha një raport muajin e kaluar nga Zyra e Integruar e Kombeve të Bashkuara në Haiti.

Bandat janë akuzuar për rrëmbimin e nxënësve të shkollës, mjekëve, oficerëve të policisë, pasagjerëve të autobusit dhe të tjerëve. Ata bëhen më të fuqishëm dhe kërkojnë shpërblim që shkon nga disa qindra dollarë deri në miliona dollarë.

Ned Price, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA, tha se zyrtarët amerikanë kanë qenë në kontakt të vazhdueshëm me Policinë Kombëtare të Haitit, grupin misionar dhe të afërmit e viktimave.

“Kjo është diçka që ne e kemi trajtuar me përparësinë më të madhe që nga e shtuna,” tha ai, duke shtuar se zyrtarët po bëjnë “gjithçka që mundemi për të kërkuar një zgjidhje të shpejtë.”

Zëdhënësi i OKB -së Stephane Dujarric tha se rritja e dhunës së bandave ka ndikuar në përpjekjet e ndihmës në Haiti. Ai tha se rezidenti dhe koordinatori humanitar i OKB -së raportoi se “dhuna, plaçkitja, bllokimi i rrugëve dhe prania e vazhdueshme e bandave të armatosura të gjitha përbëjnë pengesa për qasjen humanitare. Situata komplikohet më tej nga mungesat shumë serioze të karburantit dhe furnizimi i reduktuar i mallrave. ”

Dujarric tha se qeveria e Haitit duhet të dyfishojë përpjekjet për të reformuar dhe forcuar departamentin e policisë për të adresuar sigurinë publike dhe se të gjitha krimet duhet të hetohen.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!