Home News Austria do të hyjë në karantinë dhe do t’i bëjë të detyrueshme vaksinat kundër COVID-19.

Austria do të hyjë në karantinë dhe do t’i bëjë të detyrueshme vaksinat kundër COVID-19.

by E Ll

Austria do të hyjë në një bllokim kombëtar për të përmbajtur një valë të katërt të rasteve të koronavirusit, njoftoi kancelari Alexander Schallenberg, pasi infeksionet e reja COVID-19 arritën një rekord të lartë mes një rritjeje pandemike në të gjithë Evropën.

Bllokimi do të fillojë të hënën dhe fillimisht do të zgjasë për 10 ditë, tha Schallenberg.

Dhe duke filluar nga 1 shkurti, vendi do t’i bëjë të detyrueshme edhe vaksinimet.

Shumica e dyqaneve do të mbyllen dhe ngjarjet kulturore do të anulohen javën e ardhshme. Njerëzit do të jenë në gjendje të largohen nga shtëpitë e tyre vetëm për disa arsye specifike, duke përfshirë blerjen e sendeve ushqimore, shkuarjen te mjeku ose ushtrimet.

Wolfgang Mueckstein, ministri i shëndetësisë i vendit, tha se kopshtet dhe shkollat ​​do të mbeten të hapura për ata që duhet të shkojnë, por të gjithë prindërve iu kërkua të mbanin fëmijët e tyre në shtëpi nëse ishte e mundur.

“Ne nuk duam një valë të pestë,” tha Schallenberg, sipas ORF. “As nuk duam një valë të gjashtë apo të shtatë”.

Bllokimi i plotë është përpjekja më e fundit për të kontrolluar numrin e rasteve në rritje me shpejtësi. Është bllokimi i katërt mbarëkombëtar që nga shpërthimi i pandemisë vitin e kaluar. Të premten, vendi raportoi 15,809 infeksione të reja, një nivel më i lartë i të gjitha kohërave.

Në fillim të këtij muaji, Austria prezantoi rregulla që ndalonin njerëzit e pavaksinuar nga restorantet, hotelet dhe ngjarjet e mëdha.

Dhe duke filluar nga e hëna, qeveria vendos një bllokim kombëtar vetëm për të pavaksinuarit.

Zyrtarët qeveritarë kishin premtuar prej kohësh se njerëzit e vaksinuar nuk do të përballeshin më me kufizime bllokimi: Gjatë verës, kancelari i atëhershëm Sebastian Kurz deklaroi se pandemia “mbaroi” për ata që kishin marrë vaksinën. Por ndërsa rastet e virusit vazhduan të rriteshin në qiell, qeveria tha se nuk kishte zgjidhje tjetër veçse ta shtrinte atë tek të gjithë. “Kjo është shumë e dhimbshme,” tha Schallenberg.

Mueckstein, ministri i shëndetësisë, tha se shumë faktorë kontribuan në situatën aktuale, duke përfshirë shkallën më të ulët të vaksinimit të Austrisë nga sa pritej dhe ndikimin sezonal të virusit. Por ai gjithashtu kërkoi falje për hezitimin fillestar të udhëheqësve shtetërorë dhe federalë për të zbatuar masa më të forta.

“Fatkeqësisht, edhe ne si qeveri federale nuk kemi arritur në standardet tona në disa fusha,” tha ai. “Dua të kërkoj falje për këtë”.

Pas 10 ditësh, efektet e bllokimit do të vlerësohen. Nëse rastet e virusit nuk janë ulur mjaftueshëm, mund të zgjatet deri në maksimum 20 ditë.

Mjekët e kujdesit intensiv të Austrisë mirëpritën vendimin e qeverisë. “Shifrat rekord të infeksionit që ne kemi përjetuar tani ditë pas dite do të pasqyrohen vetëm në njësitë e kujdesit intensiv dhe normal me një vonesë kohore. Është vërtet koha për një ndalesë të plotë,” Walter Hasibeder, president i Shoqatës për Anesteziologji. Reanimacioni dhe Mjekësia e Kujdesit Intensiv, tha për agjencinë austriake të lajmeve APA.

“Duke pasur parasysh zhvillimet aktuale të infeksionit, ne besojmë se nuk ka alternativa ndaj kufizimit edhe më të madh të kontaktit se kohët e fundit, kështu që çdo masë që ndihmon në frenimin e momentit është e mirëseardhur”, shtoi ai.

Për shtatë ditët e fundit, vendi ka raportuar më shumë se 10,000 raste të reja të infeksionit çdo ditë. Spitalet janë mbingarkuar me shumë pacientë të rinj COVID-19 dhe vdekjet janë rritur përsëri. Deri më tani, 11,951 njerëz kanë vdekur nga virusi në Austri. Situata është veçanërisht e rëndë në rajonet e Salzburgut dhe Austrisë së Epërme, të cilat janë goditur veçanërisht rëndë nga numri në rritje i rasteve. Në Salzburg, për shembull, shkalla shtatëditore e infeksioneve të reja është gati dyfishi i mesatares kombëtare. Spitalet në të dy shtetet kanë paralajmëruar ditët e fundit se ICU-të e tyre po arrinin kapacitetin dhe spitalet në Salzburg kishin filluar të diskutonin procedurat e mundshme të triazhimit për të marrë vetëm rastet më të këqija.

Austria, një vend me 8.9 milionë banorë, ka një nga normat më të ulëta të vaksinimit në Evropën Perëndimore – vetëm 65.7% e popullsisë janë plotësisht të vaksinuara.

Pavarësisht të gjitha bindjeve dhe fushatave, shumë pak njerëz kanë vendosur të vaksinohen, tha Schallenberg, duke i lënë vendit zgjidhje tjetër veçse të prezantojë vaksinat e detyrueshme në shkurt.

Kancelarja tha se detajet do të finalizohen në javët në vijim, por ata që vazhdojnë të refuzojnë të vaksinohen duhet të presin që të gjobiten. Përveç kësaj, vaksinat përforcuese janë tashmë të disponueshme për të gjithë individët e vaksinuar duke filluar katër muaj pas dozës së dytë.

“Për një kohë të gjatë, konsensusi në këtë vend ishte se ne nuk donim vaksinimin e detyrueshëm,” tha Schallenberg. “Për një kohë të gjatë, ndoshta shumë gjatë.”

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!