Home News Australi : Pas 18 ditësh e humbur gjendet gjallë vajza 4-vjeçare.

Australi : Pas 18 ditësh e humbur gjendet gjallë vajza 4-vjeçare.

by E Ll

Një vajzë 4-vjeçare e cila u zhduk nga një kamping australian më shumë se dy javë më parë është kthyer e sigurt te prindërit e saj pasi ajo u shpëtua nga policia nga një shtëpi e mbyllur, thanë autoritetet.

Policia hyri në një shtëpi në Carnarvon, një qytet rreth 100 km (62 milje) në jug të kampingut, herët të mërkurën në mëngjes dhe gjeti Cleo Smith në një nga dhomat.

“Një nga oficerët e mori atë në krahë dhe e pyeti ‘si e ke emrin?’. Ajo tha ‘Emri im është Cleo’,” tha në televizionin lokal Zëvendës Komisioneri i Policisë së Australisë Perëndimore, Col Blanch. Një burrë është marrë në paraburgim në lidhje me zhdukjen, tha ai.

Cleo u pa për herë të fundit në çadrën e familjes së saj rreth orës 1:30 të mëngjesit me orën lokale (1730 GMT) më 16 tetor në kampin e largët të Blowholes Shacks në Macleod, rreth 900 km (560 milje) në veri të Perthit, kryeqyteti i shtetit të Australisë Perëndimore. Kur prindërit e saj u zgjuan në mëngjes, ajo ishte zhdukur.

Policia australiane kishte frikë se vajza ishte rrëmbyer dhe ofroi një shpërblim prej 1 milion dollarësh Australianë (743,000 dollarë) për çdo informacion që të çonte në vendndodhjen e vajzës.

“Çfarë dite e mrekullueshme. Tani ia kemi kthyer Cleon prindërve të saj të dashur. Është një ditë e mrekullueshme për këtë vajzë të vogël dhe familjen e saj të dashur,” tha komisioneri i WA Chris Dawson në një dalje të veçantë televizive për shtyp.

Një ekip prej 140 personash po punonte për rastin me policinë që kishte marrë më shumë se 1000 reagime nga publiku.

Policia tha se rrëmbimi duket se ka qenë oportunist dhe ata presin të ngrenë akuza më vonë gjatë ditës.

“Ajo është fizikisht mirë. Kjo ishte e dukshme që në fillim,” tha rreshteri i lartë i skuadrës së vrasjeve të policisë së shtetit Cameron Blaine, i cili ishte një nga katër personat që shpëtoi fëmijën.

“Duke e çuar atë në spital, ne morëm sigurinë për këtë nga njerëzit që e dinë se çfarë po bëjnë.”

Ai tha se gjetja e saj ishte “pa dyshim” momenti më i mirë i karrierës së tij.

“Ajo është një vajzë shumë e ëmbël, energjike, shumë e besueshme dhe shumë e hapur me ne”, tha ai.

Kryeministri Scott Morrison e mirëpriti gjithashtu “lajmin e mrekullueshëm, lehtësues”.

“Cleo Smith është gjetur dhe është në shtëpi shëndoshë e mirë. Lutjet tona u përgjigjën,” tha Morrison në Twitter.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!