Home Flokët Arsyet kryesore pse produktet organike të kujdesit për lëkurën janë më të mira

Arsyet kryesore pse produktet organike të kujdesit për lëkurën janë më të mira

by admin

Kur bëhet fjalë për të zgjedhur ushqimin tonë, zgjedhje natyrore; organike dhe mënyra e jetesës kanë kuptim të përsosur. Sa herë që hamë, ushqimi përpunohet nga sistemi ynë tretës dhe mëlçia largon toksinat e dëmshme. Kur vendosim diçka në lëkurën tonë, deri në 60% e kimikateve sintetikë mund të hyjnë në gjak dhe të grumbullohen në trupat tanë. Përdorimi i produkteve pa kimikate (natyrore dhe organike) për rutinën tonë të kujdesit për lëkurën ka kuptim të përsosur.

Mendoni për të gjitha produktet që po përdorim çdo ditë dhe vijnë në kontakt me lëkurën tonë: përbërjet, aromat, kremrat hidratues, sapunët, deodorantët etj. Nuk është e rëndësishme vetëm ajo që hamë, por edhe ajo që vendosim në lëkurën tonë! Gjithçka që mund të na duhet për të qëndruar natyral dhe të shëndetshëm, natyra tashmë ka krijuar për ne!

Ashtu si ju ushqeni trupin tuaj me ushqim organik, lëkura juaj meriton kujdes me produkte organike të bukurisë. Shumë produkte jo-organike të bukurisë në treg sot përfshijnë një sasi të madhe të kimikateve të frikshme. Nga parabenet (kimikatet e lidhura me kancerin) te formaldehidi deri te dyllët e naftës, një locion i zakonshëm mund të përmbajë mjaft përzierje toksike. Produktet e çertifikuara-organike të kujdesit të lëkurës pastrojnë, tonifikojnë, shtresojnë dhe lagështojnë lëkurën tuaj pa përdorur ndonjë nga këto kimikate ose aditivë të dëmshëm artificialë.

Lëkura juaj është organi më i madh i gjallë, i frymëmarrjes në trupin tuaj. Deri në 60% të asaj që aplikoni në lëkurën tuaj absorbohet në rrjedhën tuaj të gjakut, e cila më pas qarkullon rreth gjithë trupit tuaj. Por nëse do të dinit se çfarë toksina përmbanin produktet jo-organike të kujdesit të lëkurës, do të mendonit dy herë para se ta përdorni. Kështu që nuk është për t’u habitur të shohim gjithnjë e më shumë njerëz që kalojnë në produkte organike të kujdesit të lëkurës.

Përfitimet e përdorimit të produkteve organike të kujdesit për lëkurën:

Nëse jeni ende duke përdorur produkte jo-organike, është koha ti rishikoni. Lexoni për të mësuar përfitimet e produkteve organike të kujdesit të lëkurës për të parë se si mund të jenë më të mira për ju.

1. Produktet jo-organike të kujdesit të lëkurës përmbajnë përbërës të dëmshëm:

Merrni një shishe me çdo produkt jo-organik të kujdesit të lëkurës dhe lexoni etiketën e përbërësve të tij. Sa përbërës mund të njihni në të vërtetë?

Produktet jo-organike të kujdesit të lëkurës përmbajnë kimikate sintetike, të bëra nga njeriu si dafina e natriumit, vajra minerale, Laureth sulfate dhe toksina që mund të jenë mbetje të pesticideve. Studimet kanë zbuluar gjithashtu se ato mund të përmbajnë vaj mineral, naftë, paraben dhe kimikate të tjera që, me përdorim afatgjatë, mund të shkaktojnë acarim të lëkurës, çekuilibër të hormoneve, toksicitet të organeve dhe madje edhe kancer.

2. Produktet organike të kujdesit të lëkurës janë bërë nga përbërës natyralë:

Tani lexoni etiketën e përbërësve të çdo produkti organik të kujdesit të lëkurës. Ju ndoshta do të njihni shumicën.

Produktet organike të çertifikuara rrjedhin nga bimët dhe përbërësit e tjerë që ndodhin natyrshëm. Më e rëndësishmja, ata përbërës organikë rriten pa përdorimin e pesticideve, herbicideve, plehrave sintetikë, organizmave të modifikuar gjenetikisht (OMGJ) dhe aditivëve të tjerë ose kimikateve. Me këtë, mund të jeni i sigurt që lëkura dhe trupi juaj thithin vetëm përbërës të vërtetë, natyralë që nuk janë të dëmshëm.

3. Produktet organike nuk janë alergjike:

Pa kimikate të ashpra, produktet organike të kujdesit të lëkurës kanë më pak të ngjarë të shkaktojnë reaksione alergjike, pezmatime ose irritime. Nëse një reaksion alergjik ndodh me përdorimin e produkteve organike, ka shumë të ngjarë të jetë për shkak të një përbërësi natyral (të tilla si kikirikë ose luleshtrydhe), i cili do të ishte më e lehtë për t’u identifikuar.

4. Produktet organike të kujdesit të lëkurës funksionojnë më mirë:

Bimët e rritura në mënyrë organike zbulohet se përmbajnë një nivel më të lartë të vitaminave antioksiduese jetike sesa bimët jo-organike. Për shkak se ata janë rritur pa herbicide dhe pesticide, përbërësit e tyre organikë janë gjithashtu të lirë nga ai ndotje, që do të thotë e njëjta gjë për lëkurën dhe trupin tuaj.

Për më tepër, deri në 95% të përmbajtjes së një produkti organik të kujdesit të lëkurës janë përbërës aktivë. Nga ana tjetër, në produktet sintetike të kujdesit të lëkurës, përbërësit aktivë përbëjnë vetëm 5 deri në 10% të përmbajtjes së tij.

5. Bërja organike është më e mirë për lëkurën tuaj:

Përbërësit sintetikë që gjenden në produktet jo-organike mund të jenë me veprim të shpejtë, por janë gjithashtu invazivë, duke shkaktuar dëm që nuk mund të shihet. Përbërësit e tyre kimikë mund të sigurojnë kënaqësi të menjëhershme dhe rezultate të dukshme, por shumica e kësaj ju ndihmon vetëm në mënyrë estetike duke zbutur rrudhat, duke hequr njollat ​​e diellit dhe duke zvogëluar njollat.

Me përdorim të zgjatur, këto kimikate mund të dëmtojnë dhe dobësojnë lëkurën tuaj ndërsa trupi juaj përpiqet të përballet me këto substanca të huaja. Si rezultat, shkëmbimi i oksigjenit në lëkurë zvogëlohet, duke shkaktuar plakje të parakohshme dhe rritje të rrezikut të shfaqjes së njollave të diellit.

Përdorimi i produkteve natyrore, organike të kujdesit të lëkurës, sigurohuni që të merrni përfitimet e vërteta ushqyese nga përbërësit e tij. Përbërësit natyralë organikë si vaji i kalendulës, mjalti, sherebela, trumza, bar pezmi, rigoni dhe gjalpi shea, për shembull, janë të njohur për të qetësuar, ushqyer, lagështuar dhe promovuar lëkurën e lëmuar. Edhe pse rezultatet mund të jenë më të ngadalta, produktet organike të kujdesit të lëkurës janë të buta për lëkurën tuaj dhe nuk do t’ju dëmtojnë në planin afatgjatë.

6. Ju jeni duke mbështetur produktet e kujdesit të lëkurës pa mizori:

Industria e bukurisë ka marrë reagime të ashpra për kryerjen e provave të kafshëve për produktet e tyre për t’u siguruar që ato janë të sigurta për përdorim njerëzor. Produktet organike nuk kanë nevojë, sepse, me përbërës natyralë, ato janë të sigurta dhe të padëmshme!

Kur blini produkte organike të Kujdesit për Lëkurën, ju po blini produkte për kujdesin e lëkurës pa mizori dhe gjithashtu mbështesni lëvizjen drejt heqjes së testimit të kafshëve në industri.

7. Ju po ndihmoni në ruajtjen e mjedisit:

Meqenëse produktet organike përdorin përbërës të rritur natyrshëm, të lirë nga pesticide toksike dhe plehra, ato nuk lënë gjurmë të dëmshme në planet, veçanërisht tokën, ujin dhe ajrin.

Bujqësia organike është gjithashtu më e mirë për jetën e egër, shkakton ndotje më të ulët nga spërkatjet e pesticideve dhe plehrave dhe prodhon më pak dioksid karboni dhe mbeturina më pak të rrezikshme. Duke përdorur produkte organike, ju po ndihmoni të minimizoni ndikimin tuaj në mjedis dhe të mbështesni qëndrueshmërinë e mjedisit tonë.

Kur përdorni produkte organike të bukurisë, mund të ndihmoni në minimizimin e ndikimit tuaj në mjedis. Së pari, nuk do të shqetësoheni nëse kimikatet zbresin në kullues, sepse nuk do të ketë asnjë në shishe. Ju gjithashtu mund të kërkoni për markat e bukurisë organike që i marrin përbërësit e tyre nga fermat lokale dhe furnizuesit. Dhe, sigurohuni që të kontrolloni kompanitë që paketojnë produktet e tyre në xham ose paketim të biodegradueshëm. Më mirë akoma, bërja organike është e qëndrueshme dhe më e mirë për mjedisin gjithashtu. Kështu që investoni në shëndetin tuaj sot dhe bëni ndryshimin në produktet organike të kujdesit të lëkurës nëse nuk e keni bërë tashmë atë.

*Artikuj të tjerë që mund t’ju interesojnë:

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!