Home News Anëtarja e ISIS dënohet me 10 vite burg. La vajzën të vdesë në diell.

Anëtarja e ISIS dënohet me 10 vite burg. La vajzën të vdesë në diell.

by E Ll

Një grua gjermane që iu bashkua ISIS-it u dënua me 10 vjet burg të hënën për vdekjen e një vajze 5-vjeçare.

Gjykata e Lartë Rajonale në Mynih e shpalli gruan, të identifikuar vetëm si Jennifer W., fajtore për krime kundër njerëzimit për “skllavërim që rezultoi në vdekjen e një tjetri”, si dhe për të qenë anëtare e një grupi të huaj terrorist, tha zëdhënësi i gjykatës, Florian Gliwitzky. CNN.

Jennifer W. jetonte në Irak me burrin e saj luftëtar të ISIS-it në vitin 2015, kur ai bleu një grua jazide dhe vajzën e saj pesëvjeçare si skllave.

Gliwitzky tha se bashkëshorti, i cili po përballet me një gjyq të veçantë në Frankfurt, i nënshtroi gruan jezide dhe vajzën e saj ndaj “abuzimit të përditshëm”.

“Vajza 5-vjeçare u keqtrajtua nga goditjet në kokë dhe shtyrjet në dysheme, e cila ishte aq e fortë sa fëmija lëndoi shpatullën”, tha Gliwitzky.

“ Nga gushti i vitit 2015 fëmija filloi të lagë krevatin… dhe kur ndodhi sërish, burri e lidhi fëmijën me zinxhir dhe e la nën diellin flakërues në oborr. Kur Jennifer W. e gjeti fëmijënnë atë gjendje, mendohet se i tha bashkëshortit të saj se duhej të bënte diçka, përndryshe fëmija do të vdiste, por ajo nuk bëri asgjë për ta shpëtuar fëmijën”, vazhdoi ai.

Jennifer Wenisch mbërrin për gjyqin e saj në Mynih, Gjermani.

Nëna e vajzës ishte dëshmitarja kryesore në gjyq dhe ishte në sallën e gjyqit kur u dha vendimi, sipas një deklarate nga ekipi i saj ligjor, i cili përfshinte avokaten e të drejtave të njeriut Amal Clooney.

Deklarata përfshinte një citim nga gruaja, e cila tha: “Ishte shumë e vështirë për mua të dëgjoja vendimin sot. Të gjitha kujtimet u kthyen përsëri. Më vjen mirë që pas gjashtë vjetësh gjykata gjermane vendosi se i pandehuri është përgjegjës për vdekjen e vajzës sime, por asnjë dënim në botë nuk do ta kthejë atë.”

Avokatët e gruas thanë se i pandehuri “besohet të jetë anëtari i parë i ISIS-it që u vu në gjyq kudo në botë për krime ndërkombëtare të kryera kundër viktimave jazidi”.

Gjyqi zgjati 77 ditë. Jennifer W. i kishte mohuar akuzat dhe ekipi i saj mbrojtës tani ka një javë për të paraqitur një apel në Zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm gjerman.

Wenisch thuhet se u konvertua në Islam në vitin 2013 dhe udhëtoi nga Gjermania në Irak dy vjet më vonë, duke marrë një rrugë përmes Turqisë dhe Sirisë. Ndërsa ishte në Mosul, ajo dyshohet se u bë anëtare e policisë morale ‘hisbah’ të Shtetit Islamik, duke patrulluar rrugët me një AK-47 dhe duke u siguruar që qytetarët të respektonin kodin e rreptë të veshjes dhe ndalimin e alkoolit dhe pirjes së duhanit.

Në vitin 2016, kur qeveria irakiane – e mbështetur nga forcat amerikane – filloi një ofensivë të madhe në Mosul, Wenisch u përpoq të aplikonte për një ID të re në ambasadën gjermane në Ankara, por përfundoi duke u arrestuar menjëherë pas largimit nga misioni dhe më vonë u ekstradua në Gjermania.

Yazidët, të cilët janë të njëjtit grup etik që i përkasin viktima dhe nëna e saj, janë një pakicë etnike dhe fetare kurdofolëse që jeton në Irakun veriperëndimor, si dhe në pjesë të Sirisë, Turqisë dhe Iranit.

Radikalët e Shtetit Islamik i konsideruan ata heretikë për shkak të besimeve të tyre, të cilat kombinojnë disa fe të lashta të Lindjes së Mesme, dhe e persekutuan ashpër grupin.

Terroristët dyshohet se vranë mijëra burra Yazidi, ndërsa rrëmbyen gra dhe vajza të reja. Ata u kthyen në skllevër, me fëmijët e konvertuar me forcë në Islam dhe u ndaluan të flisnin kurdisht.

Më shumë se 6,400 burra, gra dhe fëmijë jazidi u rrëmbyen kur ISIS pushtoi Mosulin në qershor 2014, me shumë prej tyre ende në robëri, sipas Husein Kaidi, kreu i Zyrës për Çështjet e Rrëmbyerve Yazidi.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!