Home Këshilla Aknet në kurriz: Çfarë i shkakton dhe si duhen trajtuar ato!

Aknet në kurriz: Çfarë i shkakton dhe si duhen trajtuar ato!

by Xh D

Në mënyrë të ngjashme me aknet dhe njollat në fytyrë, puçrrat në trup shkaktohen nga prodhimi i tepërt i sebumit, ndërtimi i qelizave të vdekura të lëkurës dhe bakteret.

Lëkura në shpinë është jashtëzakonisht e trashë, kështu që potenciali për pore të bllokuara është shumë i lartë.

Akumulimi i vajit dhe qelizave të vdekura të lëkurës krijon një mjedis ideal për shfaqjen e akneve.

Përveç kësaj, ekzistojnë faktorë të stilit të jetës që mund të kontribuojnë në acarime të tilla, si hormone dhe djersitja e tepërt.

Më poshtë, gjeni disa hapa të thjeshtë që mund të ndërmerrni, për të ndihmuar në eleminimin e problemit:

1. Lani lëkurën tuaj në dush çdo ditë, duke përdorur një sfungjer ose leckë, për një pastrim më të plotë.

2. Kërkoni për larës trupi ose krem hidratues trupi që përmbajnë acid salicilik, glikolik ose laktik dhe përdorni një scrub (eksfolim për trupin), 2-3 herë në javë, për të parandaluar bllokimin e poreve nga qelizat e vdekura.

3. Mos i ngacmoni dhe mos i shtrydhni asnjëherë aknet! Kjo rrit inflamacionin dhe mund ta bëjë lëkurën më të prirur ndaj acarimeve.

4. Ndërroni më shpesh çarçafët, këllëfët e jastëkëve dhe peshqirët tuaj rregullisht pasi ato mund të mbledhin vaj, qeliza të vdekura të lëkurës, baktere dhe mbetje nga flokët, lëkura dhe produktet e trupit.

5. Përdorni produkte organike të cilat kanë përbërë natyral me ekstrakte bimore dhe shtazore.

CILI PRODUKT SUGJEROHET PËR TË TRAJTUAR, ELEMINUAR AKNET?

LAVA SOAP nga SKIN NOVIS; Është zgjidhja më e sigurt për lëkurën tuaj. Një sapun me përbërës tërësisht organik, me formulë revolucionare që do i ofrojë lëkurës tuaj rezultate unike. Sapuni LAVA është krijuar posaçërisht për t’u kujdesur në mënyrë perfekte për lëkurën tuaj dhe për të eleminuar aknet! (Sapuni zgjat për përdorim 4 muaj). Acidi salicik përthan aknet dhe balancon yndyrën. Acidi laktik; largon qelizat e vdekura, është anti-inflamator.

  • Eleminon Aknet
  • Hidraton lëkurën
  • I dhuron butësi
  • Eleminon shenjat që krijohen nga aknet
  • Qetëson lëkurën e irrituar
  • I pasur me vitamina
  • Ka veti anti-inflamatore

TRANSPORT NË SHQIPËRI, KOSOVË DHE MAQEDONINË E VERIUT!

Përbërësit e LAVA SOAP janë tërësisht organik dhe përmban: Qumësht dhie (i dhuron hidratim dhe butësi lëkurës), Kalendulë (mbron kolagjenin e lëkurës), Mente (largon papastërtitë nga poret ), Rigon (redukton skuqjet e lëkurës), Vajë Ulliri (redukton aknet), Sodë Bikarbonat (veti anti-inflamtore, dhe qetëson lëkurën e irrituar). Është krijuar posaçërisht për t’u kujdesur në mënyrë perfekte për lëkurën tuaj duke balancuar yndyrën në fytyrë, ndihmon në zhdukjen e akneve, ju dhuron një freski në fytyrë, përmirëson teksturën e lëkurës. 

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!