Home Këshilla Aknet hormonale dhe arsyet e krijimit të tyre; Si mund ti parandaloni dhe kuroni.

Aknet hormonale dhe arsyet e krijimit të tyre; Si mund ti parandaloni dhe kuroni.

by admin

Aknet hormonale janë puçrra që vijnë nga luhatja e hormoneve. Kjo mund të ndodhë gjatë pubertetit, por mund të prekë edhe të rriturit e çdo moshe dhe është veçanërisht e zakonshme te gratë.

Një numër faktorësh mund të kontribuojnë në këto luhatje, por dy më kryesoret janë menstruacionet dhe menopauza. Kjo është arsyeja pse ju me siguri shikoni akne në fytyrë, shpërthime hormonale menjëherë para periodave, kur nivelet e estrogjenit, progesteronit dhe testosteronit janë në ndryshim. Duhet te kuptojme qe jo domosdoshmërisht vetë hormonet shkaktojnë akne, por ato shkaktojnë prodhimin e tepërt të yndyres, i cili nga ana tjetër mund të bllokojë poret, duke acaruar lëkurën. Pervec Menstruacioneve, kontraceptivët oralë, stresi apo dieta ushqimore jane shkak i akneve hormonale. Stresi eshte nje shkak i akneve hormonale sepse hormoni që e shkakton atë (kortizoli) nxit prodhimin e vajit në lëkurë, duke i shkaktuar akne (kryesisht aknet që janë si gunga të dhimbshme). Duke qenë se zakonisht shkaku i akneve hormonale janë mentruacionet, ato shfaqen një javë para ciklit menstrual. Tek të rriturit, puçrrat hormonale zakonisht përqendrohen në gjysmën e poshtme të fytyrës tuaj, duke u shfaqur në mjekër, nofull dhe zonën e poshtme të faqeve. Në adoleshencë, zakonisht shfaqen në zonën T.

Si mund ti parandaloni dhe kuroni?

Rekomandohet të përdoret sapun organik me formulë të përqendruar. Në fakt egziston formula magjike, një përbërës që përshtatet për shëndetin e të gjitha lëkurave. Zgjidhni një sapun me qumësht dhie e në pak kohë do t’i dhuroni fytyrës tuaj rehati përgjatë ditës, parandalimin e formimit të akneve, eleminimin e tyre, shëndet dhe hidratim të thellë. Qumështi i dhisë është i pasur në yndyra të shëndetëshme të cilat ofrojnë një pastrim delikat që nuk dëmton membranën e fytyrës. Gjithashtu largon lëkurën e vdekur nga fytyra juaj, ka veti anti fungale. Për shumë prej jush mund të duket si një alternativë e re, por sapuni me qumësht dhie ka qindra vite që përdoret nga njerëzimi.

Sipas historianëve ndër të parët që e përdorën masivisht këtë formulë ishin Fenikasit që në vitet 2500 para erës sonë.

Kjo përgatitje e veçantë natyrale i ka mbijetuar kohës dhe sot mund ta gjeni fare lehtë në treg me emrin LAVA SOAP.

Një sapun organik i pasur me qumësht dhie i cili pastron lëkurën në thellësi, eleminon problemet dermatologjike dhe ndihmon në shëndetin e plotë të saj.

Çfarë është LAVA SOAP?

LAVA SOAP është një produkt 100% organik, me një formulë të veçantë që mund të përdoret nga të gjithë. Veprimin e tij kryesor e ka në balancimin e yndyrës në fytyrë, duke qenë se është një nga zonat ku kjo substancë prodhohet më tepër. Është ideal për lëkurat me tendencë akneike, pasi ndihmon në përtharjen e shpejtë të tyre.

Gjithashtu është i pasur me vitamina A, E dhe minerale si fosfori, kalciumi magnezi zinku apo soda e bukës.

Të cilat po ashtu parandalojnë aknet e në veçanti soda e bukës e cila ndihmon në ruajtjen e pehashit të lëkurës dhe parandalon infeksionet e ndryshme që lëkura mund të hasë.

Siç përmendëm edhe më lart ky larës mund të përdoret nga të gjithë.

Kjo sepse baza Lava Soap është qumështi i dhisë i cili është i pasur me acide yndyrore të cilat hidratojnë lëkurën dhe i dhurojnë asaj shkëlqim.

Gjithashtu përmban edhe vaj ulliri i cili ka veti anti inflamatore dhe parandalon dehidratimin e lëkurës.

Kjo e bën të përshtatshëm edhe për personat me lëkurë mikse apo të thatë.

SKIN NOVIS, këtë formulë të veçantë e kanë pasuruar me bimë medicinale e lule aromatike.

Kështu do të gjeni brenda tij gjurmë të bimës së mentes e cila perveç aromës së mirë, ndihmon edhe ne zhdukjen e pikave të zeza dhe mbylljen e poreve të hapura.

Kalendula nga ana tjetër është një nga lulet aromatike e cila ka gjetur vend tek produktet organike të kujdesit ndaj vetes.

Kjo lule ka veti qetësuese, stimulon kolagjenin dhe e tonifikon e tendos lëkurën tuaj në pak kohë.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!