Home News Afganistan: Shpërthen rezervuari i gazit; vret nëntë fëmijë dhe plagos katër të tjerë

Afganistan: Shpërthen rezervuari i gazit; vret nëntë fëmijë dhe plagos katër të tjerë

by E Ll

Nëntë fëmijë u vranë dhe katër të tjerë u plagosën në Afganistan të hënën në një shpërthim pranë kufirit me Pakistanin.

Shpërthimi ndodhi kur një karrocë ushqimi me një rezervuar gazi thuhet se goditi një predhë mortaja të pashpërthyer, sipas një raporti në Daily Mail India.

Ministria e Brendshme e Afganistanit tha se shpërthimi ndodhi pranë një shkolle në lagjen Lalpora në provincën lindore Nangarhar.

Një raport i mesit të vitit 2021 nga Misioni i Asistencës së Kombeve të Bashkuara në Afganistan, i lëshuar në korrik, zbuloi se përdorimi i armëve indirekte — kryesisht mortajave dhe artilerisë — vazhdoi të shkaktonte më shumë se 60% të viktimave civile të angazhimit tokësor në Afganistan.

“Gratë dhe fëmijët vazhduan të vuanin në mënyrë disproporcionale nga përdorimi i këtyre armëve në zonat e populluara, duke përbërë gati dy të tretat e viktimave civile nga zjarri indirekt gjatë angazhimeve tokësore, kryesisht nga municionet që i preknin ata ndërsa ishin strehuar në shtëpitë e tyre,” OKB. thuhet në raport.

Sipas një raporti të vitit 2020 “Landmine Monitor” nga Qendra për Stabilizimin dhe Rimëkëmbjen Ndërkombëtare të Universitetit James Madison, minat tokësore dhe mbetjet e eksplozivëve janë “një trashëgimi e qëndrueshme konflikti” pavarësisht ndërprerjes së armiqësive ose marrëveshjeve të paqes.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!