Home News Afganistan: Një sulm me bombë dhe armë vret disa njerëz, një fëmijë mes tyre.

Afganistan: Një sulm me bombë dhe armë vret disa njerëz, një fëmijë mes tyre.

by E Ll

Tre gra dhe një fëmijë ishin në mesin e disa personave të vrarë në një sulm nga grupi i Shtetit Islamik (IS) jashtë spitalit më të madh ushtarak të Afganistanit, sipas një zëdhënësi taleban.

Dy shpërthime të mëdha goditën hyrjen e spitalit me 400 shtretër Sardar Mohammad Daud Khan në lagjen e 10-të të kryeqytetit, tha qeveria e re e përkohshme e vendit.

Persona të armatosur nga IS vazhduan më pas sulmin duke qëlluar në spital, por u shtynë nga forcat e sigurisë talebane kur u përpoqën të hynin në objekt, tha zëdhënësi i qeverisë Zabihullah Mujahid.

Ai tha se pesë sulmues donin të synonin civilët dhe mjekët brenda, por ata “u vranë nga forcat tona përpara se të arrinin qëllimin e tyre”.

Mujahid tha se askush nuk vdiq ose nuk u plagos në kompleksin e spitalit, ndërsa sulmuesit u vranë në hyrje ose në oborr.

Ai gjithashtu njoftoi se tre gra, një fëmijë dhe tre personel sigurie talebanë u vranë jashtë, duke shtuar se sulmi militant ishte nën kontroll brenda 15 minutave.

Megjithatë, raporte të tjera, duke cituar zyrtarë talebanë, pretendojnë se deri në 25 njerëz u vranë dhe më shumë se 50 u plagosën në mizori.

Një punonjës shëndetësor në spital, i cili arriti të shpëtonte, tha për agjencinë e lajmeve Reuters se dëgjoi një shpërthim të madh të ndjekur nga disa minuta të shtëna me armë zjarri.

Tymi fryn pranë spitalit Sardar Mohammad Daud Khan pas shpërthimit

Rreth 10 minuta më vonë, pati një shpërthim të dytë, më të madh, shtoi ai. Shteti Islamik nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin, i cili vjen pas një numri në rritje të bombave nga grupi ekstremist që kur talebanët përfunduan kontrollin e tyre të Afganistanit në gusht.

Në mes të tetorit, IS tha se qëndronte pas një sulmi vetëvrasës me bombë në një xhami në Afganistanin jugor që vrau të paktën 47 persona.

IS, i cili e cilëson veten si armik i talebanëve, më parë sulmoi të njëjtin spital të Kabulit në vitin 2017, duke vrarë më shumë se 30 njerëz.

Numri në rritje i sulmeve të IS në Afganistan ka rritur mundësinë e një konflikti më të gjerë mes dy grupeve.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!