Home News Afganistan nën sundimin e talebanëve: Gjysma e vendit përballet me krizë urie

Afganistan nën sundimin e talebanëve: Gjysma e vendit përballet me krizë urie

by E Ll

Më shumë se gjysma e popullsisë së Afganistanit po përballet me urinë ekstreme, një zhvillim i frikshëm që do të intensifikohet vetëm me fillimin e dimrit për të kapur vendin e shkatërruar nga lufta tani nën kontrollin e talebanëve.

“Kriza humanitare po përshkallëzohet çdo ditë në Afganistan. Uria në vend ka arritur nivele vërtet të paprecedentë. Gati 23 milionë njerëz – që është 55 përqind e popullsisë – po përballen me nivele ekstreme të urisë dhe gati nëntë milionë prej tyre janë në rrezik të zi buke”, tha zëdhënësi i Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, Babar Baloch për Zërin e Amerikës javën e kaluar.

Temperaturat në Afganistan tashmë kanë filluar të bien nën zero, me temperatura edhe më të ftohta që do të vijnë, një situatë që OKB-ja paralajmëron mund të jetë e tmerrshme për mbi 3 milionë afganë të zhvendosur aktualisht nga konflikti dhe nuk kanë strehim, furnizime mjekësore, ushqime dhe rroba.

Baloch, i cili sapo u kthye nga një udhëtim në Afganistan, tha se shumë të moshuar dhe nëna beqare janë zhvendosur pa ushqim apo strehim.

“Një nënë beqare që takova, ajo ka një fëmijë gjashtë muajsh, një djalë 12 vjeç, një vajzë 10 vjeç dhe dy prindër për t’u kujdesur sepse burri vdiq në luftime. ajo duhet të kujdeset për familjen e plotë… Fëmijët e saj janë të uritur. Pra, dy fëmijët, 12-vjeçari dhe 10-vjeçari – ata duhet të punojnë”, tha Baloch.

Nivelet e kequshqyerjes në të gjithë vendin janë rritur përpara dimrit, me Baloch duke paralajmëruar se rreth 1 milion fëmijë afganë janë në rrezik të menjëhershëm të vdekjes nëse nuk u arrin më shumë ndihmë.

Ndërsa Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët ka qenë në gjendje të ndihmojë mbi 700,000 afganë duke arritur mbi 60,000 çdo javë, agjencia paralajmëron se bora e dimrit kërcënon të ndërpresë aksesin për miliona që ende kanë nevojë të dëshpëruar për ndihmë.

Kriza vjen më pak se katër muaj pasi trupat përfundimtare amerikane u larguan nga Afganistani, me tërheqjen që shkaktoi disa ekspertë të shqetësohen për një “katastrofë” humanitare që mund të luhej pa ndihmën e forcave amerikane.

“Nëse nuk paravendosim ushqimin që na nevojitet në ato zona të vështira që nuk mund t’i arrini sapo të hyjë dimri … mund të kemi një katastrofë,” tha për Fox News në atë kohë drejtori ekzekutiv i Programit Botëror të Ushqimit, David Beasley.

Këto frikë me sa duket janë realizuar, me OKB-në që vlerëson se gjithsej 8.7 milionë njerëz në vend janë në rrezik nga uria këtë dimër.

Agjencia tani është në garë kundër kohës me një fushatë për mbledhjen e fondeve dimërore për të “ndihmuar në lehtësimin e barrës për familjet e zhvendosura me forcë në mes të muajve më të rrezikshëm për jetën e vitit”.Rreth 374.9 milionë dollarë nevojiten për të financuar nevojat e Afganistanit për vitin 2022.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!