Home Këshilla Achillea millefolium-bar pezmi; Lëkurë plot shëndet

Achillea millefolium-bar pezmi; Lëkurë plot shëndet

by admin

Kur bëhet fjalë për rutinën tonë të kujdesit për lëkurën, ne po bëhemi më kuriozë për përbërësit që aktualisht po vendosim në lëkurën tonë. Me shtimin e përbërësve organik në produktet e kujdesit të lëkurës, njerëzit duan të dinë se çfarë bëjnë përbërësit për ne. Bar pezmi është një përbërës botanik që ka ekzistuar për mijëra vjet dhe është koha që ne të dimë gjithçka për përfitimet që ofron për lëkurën

Çfarë është Achillea millefolium (bar pezmi)?

Bar Pezmi, i njohur gjithashtu si Achillea Millefolium, është një bimë shumëvjeçare me lule që është vendase në Evropë dhe Azi. Bar Pezmi është përdorur si ilaç në Kinë dhe Amerikë për shekuj me radhë!

Cilat janë përfitimet që bar pezmi ofron për lëkurën tonë?

Përfitimet e bar pezmit duket se janë pothuajse të pafundme. Me kërkime, shkencëtarët kanë identifikuar më shumë se njëqind përbërje kimike aktive në barin e pezmit, të cilat sjellin së bashku me to një varg të tërë përdorimesh, si nga brenda ashtu edhe nga jashtë. .

 •     Përdoret si antiseptik – për të ndihmuar në luftën kundër baktereve që shkaktojnë infeksione.
 • Një astringent natyral – për të shtrënguar lëkurën, për të tkurrur pamjen e poreve dhe për të ndihmuar në zvogëlimin e akneve.
 •  Karakteristikat anti-inflamatore – për të ndihmuar në qetësimin e lëkurës.
 • Ndihmon në shërimin e kapilarëve të thyer.
 • Nxit nivele të mira të pH në lëkurë.
 • Ndihmon në rivendosjen e përmbajtjes së lagështisë brenda lëkurës, duke e bërë atë të shkëlqyeshme për të luftuar ekzemën
 • Promovon shërimin e prerjeve në lëkurë.

    Ideale për lëkurë sensitive dhe problematike

Është e qartë se përse Bar pezmi është përdorur gjatë gjithë historisë dhe pse brandi SKIN NOVIS e përdor atë si një nga përbërësit botanikë. Jo vetëm që është ushqyes, por është jashtëzakonisht rikuperues dhe ndihmon në shërimin e lëkurës.

Njohja e përbërësve tuaj ju ndihmon të merrni vendime të informuara në lidhje me produktet tuaja të kujdesit për lëkurën. Të qenit i vetëdijshëm për përfitimet në lëkurë ju ndihmon të kuptoni pse mund të jetë një përbërës kaq i vlefshëm për t’u kërkuar.

MERIDIEM – Spraj hidratues nga SKIN NOVIS përmban:

 1. Kalendulë
 2. Sherebelë
 3. Rigon
 4. Bar pezmi

MERIDIEM gjatë ditës mund të përdoret 2-3 herë. Pasi vendoset në lëkurë, nuk ka nevojë që të shpëlahet. Lëkura ndihet më e hidratuar dhe e freskët. Mund të përdoret nga të gjitha llojet e lëkurës dhe për çdo moshë/ gjini.

Shumëllojshmëria e përbërësve unikë të përzgjedhur për këtë krem hidratues janë balancuar në mënyrë perfekte për t’i dhuruar lëkurës shkëlqim, hidratim, tonifikim dhe mbrojtje nga dielli.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!