Home Flokët A shkakton rënie flokësh larja e shpeshtë e tyre?

A shkakton rënie flokësh larja e shpeshtë e tyre?

by Xh D

Shumica e njerëzve e kanë kthyer në ritual, dushin e përditshëm. Por duket që një dush i përditshëm nuk është i shëndetshëm për flokët e femrave dhe meshkujve. Konsiderohet normale që të humbisni pak flokë në dush, por larja shumë shpesh dhe përdorimi i shampos çdo ditë çon në rënie të flokut.

Në këtë artikull do të gjeni disa këshilla që do i’u ndihmojnë të kuptoni më shumë për flokët tuaj dhe se cili produkt sugjerohet për të nxitur rritjen e flokëve:

  • Rënia e flokëve

Është vërtetuar se larja e shpeshtë, e flokëve shkakton rënin e tyre. Larja me shampo heq shpesh vajrat natyralë të prodhuar nga skalpi juaj, duke ndikuar në mikrobiomën e tij. Kur skalpi juaj nuk është në ekuilibër, parandalon rritjen e flokëve të reja, e bën rrënjën më të brishtë dhe rezulton në humbje të flokëve. Sugjerohet të përdorni produkte organike të cilat përmbajnë hithër: e cila shërben për të nxitur rritjen e flokëve dhe për të parandaluar rënien e tyre. I dhuron flokëve shkëlqim, volum dhe është një ushqyes i shëndetshëm për flokët tuaj.

  • Më shumë maja dyshe

Prerja rregullisht e flokëve mund t’ju ​​ndihmojë të mbani majat e ndara, por zakoni i larjes së flokëve çdo ditë mund ti shkaktojë shumë dëme flokëve tuaj. Flokët e lagur janë tepër të brishtë për t’u këputur, kështu që sa më shumë që t’i lani, aq më shumë shanse ka që majat të ndahen. Edhe tharja e shpeshtë me peshqirë mund të shkaktojë maja tepër të thata dhe të ashpra.

Flokët humbasin shkëlqimin

  • Nëse filloni të vini re se flokët kanë humbur shkëlqimin e tyre, ka shumë mundësi që duhet të filloni të reduktoni larjet e shpeshta dhe të përpiqeni që ta zëvendësoni me trajtime që përmbajnë përbërës natyral. Një mungesë e vazhdueshme lagështie mund të ndikojë në strukturën e flokëve tuaj, duke i lënë ato të thata dhe pa volum. Përveç heqjes së vajrave nga flokët tuaj, larja me shampo shumë shpesh mund të çojë edhe në grumbullimin e mbetjeve, duke bërë që flokët tuaj të ken më pak shkëlqim. Filloni t’i shtoni rutinës tuaj produkte që ju dhurojnë shkëlqim.
  • Flokët duken më të yndyrshëm se zakonisht.

Megjithëse shampoja supozohet se i lë flokët tuaj të pastër, ajo mund t’i bëjë më të yndyrshëm. Kur lani flokët shumë shpesh, skalpi juaj mbiprodhon yndyrë. Larja e flokëve tuaj më rrallë është në fakt një çelës për ta mbajtur flokun të pastër për më gjatë, dhe ju mund të stërvitni gjëndrat tuaja të vajit për të prodhuar më pak vaj duke pritur gradualisht më gjatë midis larjeve të flokëve. Zgjidhni produkte me përbërës organik që balancojnë yndyrën e flokëve.

Cili është produkti që ndihmon në rigjenerimin e flokëve dhe që nxit rritjen e tyre në mënyrë natyrale duke parandaluar rënien e flokëve që shkaktohet nga larja e shpeshtë?

Produkti i Rekomanduar është: SOLIDUM nga SKIN NOVIS (100% organik me përbërës të certifikuar)

SOLIDUM nga SKIN NOVIS SOLIDUM është një produkt efikas i cili ju ofron rezultate unike falë formulës revolucionare me: Hithër, Bimën e bishtit të kalit dhe Mente. Bima e bishtit të kalit (Ndihmon në qarkullimin e gjakut dhe stimulon rritjen e flokëve. Forcon flokët, ndihmon në trashësinë e flokut nëse flokët tuaj janë tepër të hollë dhe kanë tendencë të këputen. Përmirëson skalpin dhe folikulat e flokëve, duke i dhuruar kujdesin që i nevojitet). Mentia (ndalon rënien e flokëve, nxit rritjen e flokëve dhe ndihmon në kujdesin e skalpit).

TRANSPORT NË SHQIPËRI, KOSOVË DHE MAQEDONINË E VERIUT!

(Tiranë: Falas, Rrethe: 2.50€ Kosovë 6€, Maqedoni 8€)

Përbërësit e SOLIDUM janë të pasur me vitamina, forcojnë flokun dhe përdoren për të luftuar rënien e flokëve, dhe rritjen e tyre. Përbërës të cilët na ofrojnë aromë të freskët, butësi në lëkurë dhe në skalp. Produkti më efikas, vetëm një klikim larg jush.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!