Home News A mjaftojnë 4 vite burg për gruan e El Chapo – s ?

A mjaftojnë 4 vite burg për gruan e El Chapo – s ?

by E Ll

Prokurorët amerikanë i kërkuan një gjykatësi të dënojë gruan e mbretit të drogës meksikan të njohur si “El Chapo” me katër vjet burg, pasi ajo u deklarua fajtore për akuzat për shpërndarje droge dhe pastrim parash.

Emma Coronel Aispuro, ish-mbretëresha e bukurisë adoleshente që u martua me Joaquín “El Chapo” Guzmán Loera në moshën 17-vjeçare, duhet të humbasë gjithashtu 1.5 milionë dollarë të lidhura me aktivitetet e saj kriminale, thanë prokurorët në një memorandum dënimi të paraqitur në Gjykatën e Qarkut të SHBA për Distriktin e Kolumbisë.

Coronel Aispuro, 32 vjeç, u deklarua fajtore në qershor për tre akuza për komplot për shpërndarje droge të paligjshme, komplot për pastrim parash dhe për përfshirje në marrëveshje financiare me kartelin e drogës Sinaloa.

Ajo përballet me dënimin më 30 nëntor.

Si pjesë e marrëveshjes së saj për pranimin e fajësisë me prokurorët, Coronel Aispuro pranoi gjithashtu se vepronte si korriere midis Guzman dhe anëtarëve të tjerë të kartelit Sinaloa ndërsa ai mbahej në burgun Altiplano të Meksikës pas një arrestimi në vitin 2014.

Guzman i përdori ato komunikime për të planifikuar arratisjen e tij në vitin 2015 nga burgu, në veri të Tolukës, Meksikë, përmes një tuneli nëntokësor të ndërtuar nga karteli që çon në dush në qelinë e tij.

« Zoti » i drogës u kap përsëri në janar 2016 dhe u ekstradua një vit më vonë në Shtetet e Bashkuara. Ai u dënua në shkurt 2019 për trafik droge, komplot, rrëmbim, vrasje dhe akuza të tjera.

Guzman u dënua në korrik 2019 me burg të përjetshëm dhe po vuan kohën në burgun e Shteteve të Bashkuara pranë Firences, Kolorado, një strukturë “supermax” e krijuar për të burgosurit më të rrezikshëm.

Coronel Aispuro, e cila ka lindur në zonën e Gjirit të San Franciskos dhe ka shtetësi të dyfishtë amerikano-meksikane, u arrestua në shkurt 2021 në Aeroportin Ndërkombëtar Dulles.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!