Home Këshilla A ka foshnja ime ekzemë? Si ta trajtoj në mënyrë natyrale?

A ka foshnja ime ekzemë? Si ta trajtoj në mënyrë natyrale?

by E Ll

Ekzema mund të shfaqet si një zonë që ka copëza koreje, lëkurë të thatë dhe pak të shkëputur nga lëkura e poshtme e fëmijës. Shfaqet më shpesh gjatë muajve të parë. Kjo gjendje është e zakonshme dhe e shërueshme, shumë foshnja e kalojnë.

Nëse nuk je e/i sigurt që skuqja, kruarja apo irritimi i foshnjës tuaj është ekzemë, mjekja/mjeku mund t’ju ​​tregojë hollësitë. Gjithsesi ne kemi përgatitur këto pyetje-përgjigje në mënyrë që të mund t’ju ndihmojnë pak më shumë. Njëkohësisht i’u sugjerojmë produktin e duhur me përbërës TË CERTIFIKUAR 100% organik që trajtojnë në mënyrë natyrale ekzemën.

Si duket ekzema foshnjore?

Ekzema nuk duket njësoj tek çdo fëmijë. Tek foshnjat me lëkurë me tonalitet më të lehtë, zakonisht shfaqet në formën e njollave të kuqe. Në foshnjat me lëkurë më të errët, skuqja mund të duket e purpurt, kafe ose gri. Këto njolla janë gati-gati gjithmonë të thata, shkaktojnë kruarje dhe janë të ashpra. Mund të shfaqen pothuajse kudo në trup por më shpesh prekin faqet dhe nyjet e duarve/ këmbëve. Mjafton që të zgjidhni produktin e duhur për t’a trajtuar që përmban ingredientë me bazë bimore dhe shtazore që nuk shkaktojnë asnjë irritim dhe rezultatet janë afatgjata.

Shkaqet

Faktorë të ndryshëm të mjedisit mund të bëjnë që sistemi imunitar të përgjigjet njësoj sikur trupi të ketë hasur në një substancë të dëmshme, duke rezultuar në inflamacion dhe në rastin tonë në ekzemë. Por ndër shkaqet mund të jenë:

  • Produktet që përmbajnë kimikate, toksina e dëmtojnë barrierën e lëkurës dhe duhet të zgjidhni vetëm produkte organike që i dhurojnë lëkurës kujdesin e nevojshëm.
  • Kafshët shtëpiake, poleni, myku dhe ambienti me pluhur
  • Ushqimet që çojnë në alergji (të tilla si kikirikë, sojë dhe vezë)
  • Veshje të bëra prej leshi ose fibra sintetike
  • Produkte aromatike; siç janë detergjentet e rrobave, parfumet dhe aromatizuesit (veçanërisht ato që përmbajnë alkool)
  • Ajri i thatë i dimrit me pak lagështi
  • Djersa
  • Stresi

Gjithashtu dhe jargët (mund të irritojnë faqet, mjekrën dhe qafën)

Një shkak tjetër është fakti se ekzema mund të jetë gjenetike. Nëse një prind ka ekzemë, edhe foshnja ka gjasa ta trashëgojë. Problemet me barrierën e lëkurës janë gjithashtu një shkak tjetër, sepse kjo gjendje bën që lagështira të dalë jashtë dhe të futen mikrobe. Por asnjë nënë e re nuk do e ketë më këtë shqetësim në momentin që përdor kremin VALENS. Valens jo vetëm zbut lëkurën dhe i jep hidratim për orë duke ruajtur hidratimin natyral që ka lëkura, por gjithashtu ul irritimet, skuqjet dhe kruarjet  dhe mbron, forcon barrierën e lëkurës. Ekzema ndodh kur trupi prodhon pak qeliza yndyrore të quajtura ceramide. Nëse lëkura nuk i prodhon mjaftueshëm, lëkura do të humbasë ujë dhe do të thahet shumë. Valens ruan hidratimin natyral dhe nxit rigjenerimin e qelizave të reja, sigurisht më të shëndetshme.

CILI PRODUKT SUGJEROHET PËR TË TRAJTUAR EKZEMËN?

Si duhet të trajtohet ekzema?

Përbërja tërësisht natyrale me: propolis, lule balsami, kalendulë, kamomil dhe gjalpi shea i ofrojnë lëkurës kujdesin e duhur që i nevojitet. Propolisi njihet si përbërës kryesor anti-bakterial, anti-inflamator dhe anti-bakterial në botën e mjekësisë. Me anë të kremit VALENS, SKIN NOVIS sjell për ju formulën revolucionare, me përbërës 100% organik TË CERTIFIKUAR.  Qetësues, hidratues, ushqyes, ul irritimet, skuqjet dhe kruarjet të shkaktuara nga temperaturat e larta, mbron/ forcon barrierën e lëkurës.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!