Home Këshilla 6 këshilla për duar të buta dhe përjetësisht rinore

6 këshilla për duar të buta dhe përjetësisht rinore

by admin

1. Përdorni gjithmonë krem mbrojtës

Një nga këshillat më të rëndësishme për t’i mbajtur duart gjithnjë të reja është përdorimi i kremit kundër diellit, i cili na ndihmon të shmangim njollat e errëta në lëkurë. Dermatologët sugjerojnë që ta aplikoni në duar 30 minuta para se të dilni dhe sidomos gjatë një dite të nxehtë në plazh, ta riaplikoni përsëri gjatë ditës. 

2. Përdorni doreza gjatë punëve të shtëpisë

Përdorimi i dorezave është një mënyrë për t’i mbajtur duart tuaja të sigurta nga dëmtimet që mund të shkaktojnë detergjentët e ndryshëm.

3. Eksfolioni duart

Në mënyrë që lagështia të depërtojë në lëkurë, është e rëndësishme të hiqni “lëkurën e tepërt” para se të hidratoni duart. Me një sfungjer të butë, mund të masazhoni butësisht lëkurën me lëvizje rrethore.

4. Hidratoni lëkurën

Gjithmonë mbani me vete një krem hidratues dhe përdoreni rregullisht. Kjo është një nga këshillat më të mira për të siguruar lëkurë të butë. 

5. Kushtojini vëmendje të veçantë kutikulave tuaja

Një mënyrë për të ndryshuar pamjen e duarve tuaja është duke kuruar kutikulat. Ju mund ta bëni këtë duke përdorur produkte speciale hidratuese, ose produkte që kanë përmbajtje të  vajit të ullirit.

6. Kujdesuni për thonjtë

Thonjtë e mirëmbajtur duken gjithnjë mirë. Nëse hani thonjtë, përpiquni ta largoni këtë ves. 

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!