Home News 6 javë para lojërave Olimpike, Kina mbyll një qytet prej 13 milionë banorësh për shkak të COVID-19

6 javë para lojërave Olimpike, Kina mbyll një qytet prej 13 milionë banorësh për shkak të COVID-19

by E Ll

Autoritetet kineze vendosën Xi’an, një qytet veriperëndimor me 13 milionë banorë, nën izolim të enjten në një përpjekje për të frenuar një shpërthim të COVID-19 ndërsa vendi përgatitet të presë Lojërat Olimpike Dimërore në gjashtë javë.

Xi’an ka regjistruar 234 raste të konfirmuara që nga 9 dhjetori, me një nivel të lartë njëditor prej 127 rastesh të raportuara të mërkurën, tha Komisioni Kombëtar i Shëndetit i Kinës.

Si përgjigje, zyrtarët lëshuan urdhra për qëndrimin në shtëpi për banorët dhe anuluan të gjitha fluturimet e brendshme, duke kufizuar udhëtimin brenda dhe jashtë qytetit pa leje.

Një anëtar i çdo familjeje do të mund të blejë sende ushqimore dhe gjëra të tjera të nevojshme një herë në dy ditë, ndërsa restorantet dhe bizneset jo thelbësore janë mbyllur, sipas rregullave të reja.

Rritja e rasteve shkaktoi blerje paniku të mërkurën, raportoi Global Times shtetërore, me klientët që nxituan të rezervonin gjërat thelbësore, edhe pse zyrtarët lokalë dhanë garanci se kishte furnizime të bollshme me ushqim dhe vaj gatimi.

Përhapja, e cila u shkaktua nga varianti Delta, është përhapur në të paktën katër qytete të tjera, thanë zyrtarët, përfshirë Pekinin, i cili po pret Lojërat Olimpike nga 4-20 shkurt.

Kina ka regjistruar vetëm një pjesë të vogël të rasteve të shkaktuara nga varianti shumë i transmetueshëm Omicron deri më tani, por zyrtarët e Olimpiadës thanë të enjten se ata po përgatiten për ndikimin e tij në Lojërat.

“Ne ka të ngjarë të shohim një shkallë të vogël infeksionesh,” tha në një konferencë shtypi Huang Chun, Zëvendës Drejtor për parandalimin e pandemisë me komitetin organizativ të Pekinit. “Rreziku i transmetimit është mjaft i lartë, por ne jemi plotësisht të përgatitur për këtë”.

Organizatorët kanë krijuar kontrolle të rrepta për të mbajtur nën kontroll COVID-19. Spektatorët e huaj nuk do të lejohen, ndërsa të gjithë sportistët dhe pjesëmarrësit do të testohen çdo ditë dhe do të mbahen në një sistem të mbyllur që do të anashkalojë çdo kontakt me publikun gjatë kohëzgjatjes së Lojërave.

Organizatorët e Pekinit kanë thënë se spektatorët nga Kina kontinentale do të lejohen, por ende nuk kanë konfirmuar asnjë detaj.

“Ne po bëjmë plane [për spektatorët] dhe do ta publikojmë atë informacion në kohën e duhur,” tha të enjten Han Zirong, nënkryetar i komitetit organizativ.

Pandemia i dha një goditje Olimpiadës të mërkurën kur Liga Kombëtare e Hokejve njoftoi se lojtarët e saj do të anashkalonin lojërat për të kompensuar lojërat e shtyra nga COVID-19. Do të jetë hera e parë që asnjë lojtar i NHL nuk do të marrë pjesë në një Olimpiadë Dimërore që nga viti 1994.

Kina më parë mbylli qytetin e Wuhan, ku filloi shpërthimi i COVID-19, për më shumë se dy muaj. Ndërsa madhësia e përhapjes së Xi’an është e vogël në krahasim me shumë vende, Kina ka mbajtur politikën më të rreptë në botë me zero-COVID – duke mbajtur testime të përhapura, kufij të kontrolluar shumë, karantina të gjata dhe bllokime të menjëhershme.Në përgjithësi, Organizata Botërore e Shëndetësisë raporton se Kina ka regjistruar afërsisht 130,000 raste dhe 5,700 vdekje.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!