Home Këshilla 5 Problemet e lëkurës dhe 5 Zgjidhjet

5 Problemet e lëkurës dhe 5 Zgjidhjet

by admin

Shumica prej nesh herët a vonë do të përballen me të paktën një problem të lëkurës. Mund të jetë për shkak të pubertetit, ekspozimit të tepërt në diell, një ndryshimi në stilin e jetës ose thjesht stresi. Fatmirësisht, shumë probleme të zakonshme të lëkurës trajtohen lehtë. Të kuptuarit se si duhet të kujdeseni për lëkurën tuaj është thelbësore për t’u siguruar që të aplikoni përbërësit e duhur pa e përkeqësuar situatën. Kështu që, për t’ju ndihmuar të zgjidhni situatën tuaj specifike, këtu është një udhëzues i shpejtë për pesë problemet kryesore të lëkurës me të cilat mund të përballeni, me zgjidhjet e tyre!

1.Aknet

Aknet shfaqen kur lëkura prodhon shumë sebum, duke bërë që ajo të bëhet e yndyrshme dhe e mbingarkuar, duke “ushqyer” Mënyra më e mirë për të trajtuar aknet është pastrimi dhe shtresimi i butë, duke përdorur një llojin e baktereve që shkaktojnë puçrra dhe ciste të dhimbshme. Në kundërshtim me mitin e zakonshëm, puçrrat nuk shkaktohen nga moslarja e mjaftueshme e fytyrës. Shkaqet e zakonshme janë luhatjet e hormoneve, ngrënia e ushqimeve me shumë sheqer dhe yndyrë, stresi dhe mungesa e gjumit. sapun organik hidratues për të mos mbingarkuar më tej lëkurën. Kërkoni produkte që përmbajnë përbërës antibakterialë si kalendula dhe mentja, si dhe acid salicilik i cili pastron poret, duke parandaluar bllokimin e lëkurës dhe tendencat e akneve. Squfuri është një tjetër përbërës i shkëlqyeshëm për puçrrat, pasi pastron lëkurën e vdekur dhe ndihmon në përthithjen e sebumit të tepërt.

*Produkt i rekomanduar

2. Lëkurë e ndjeshme

Lëkura e ndjeshme shpesh kruhet ose është e prirur për skuqje, rosacea ose ekzema. Shpesh është për shkak të shtresimit të tepruar, përdorimit të ujit shumë të nxehtë gjatë dushit, aplikimit njëra mbi tjetrën e produkteve agresive të kujdesit të lëkurës (sidomos ato që përmbajnë acide) dhe stresit (armiku më i keq i lëkurës suaj). Kjo dobëson barrierën mbrojtëse të lëkurës, duke e bërë atë më të ndjeshme dhe të prirur për acarim. Sigurohuni që të shmangni produktet e kujdesit të lëkurës që përmbajnë irritues, të tilla si parfume, alkool, paraben, formaldehid dhe surfaktantë (SLS). Kur bëni dush ose lani fytyrën, sigurohuni që uji të mos jetë shumë i nxehtë. Vendosni krem të pasur me bimë medicinale për të mbrojtur barrierën e lëkurës dhe për të minimizuar skuqjet.

*Produkt i rekomanduar

3. Lëkurë mat pa shkëlqim

Lëkura mat, pa shkëlqim varet nga akumulimi i tepërt i qelizave të vdekura në sipërfaqen e lëkurës, gjë që i jep asaj një nuancë gri. Shkaqet e zakonshme përfshijnë dehidratim, lodhje, ajër të ndotur dhe pastrim joadekuat. Pastroni tërësisht dy herë çdo natë, duke përdorur sapun fytyre me acide eksfoliant siç janë AHA që ndihmojnë në tretjen e lidhjeve midis qelizave të lëkurës së vdekur. Kërkoni për produkte të pasura me vitaminë C dhe vitaminë A, të cilat stimulojnë qarkullimin e qelizave dhe e lënë lëkurën me shkëlqim dhe rigjenerim.

4. Hiperpigmentimi

Hiperpigmentimi ndodh kur në lëkurë formohen njolla të errëta, për shkak të tepricës së melaninës. Zakonisht është rezultat i inflamacionit të shkaktuar nga aknet, ndryshimet hormonale, ekspozimi i tepërt i diellit ose një gjendje gjenetike e quajtur melasma. Kërkoni për krem rigjenerues që përmbajnë përbërës si acid laktik ose mandelik, si dhe acid traneksamik dhe azelaik, pasi ato pengojnë tirosinazën e cila kontrollon sasinë e pigmentimit të prodhuar nga lëkura. Për të ruajtur tonin e njëtrajtshëm të lëkurës dhe për të parandaluar keqësimin e pigmentimit, sigurohuni që të mbroheni nga dielli.

5. Poret e zmadhuara

 Poret janë vrima të vogla në lëkurë që lëshojnë sebum dhe djersë. Kur lëkura është me yndyrë, poret mund të duken veçanërisht të mëdha, duke dhënë pamjen tipike të lëvozhgës së portokallit. Poret e zmadhuara mund të vijnë si pasojë e ndryshimeve hormonale që e bëjnë lëkurën më të yndyrshme. Pas pastrimit, përdorni një krem rigjenerues me përbërës astrigjentë, që shtrëngon poret, i cili ndihmon në rregullimin e prodhimit të sebumit.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!