Home Flokët 5 hapa për një skalp të shëndetshëm (dhe flokë më të shëndetshëm)

5 hapa për një skalp të shëndetshëm (dhe flokë më të shëndetshëm)

by Xh D

Flokët e shëndetshëm nuk rrinë gjithmonë të tillë thjesht natyrshëm. Shumë faktorë hyjnë në lojë kur kërkoni të arrini fije flokësh të mrekullueshme dhe me shkëlqim. Megjithëse gjenetika luan një rol të madh kur bëhet fjalë për sasinë, trashësinë dhe strukturën e flokëve tuaj, ka disa truke që mund të bëni për të parandaluar rënien e flokëve dhe për të përmirësuar pamjen dhe ndjesinë e flokëve tuaj.

Shumë prej nesh besojnë se larja e flokëve vetëm me një shampo të mirë dhe balsam nga çdo markë do ta bëjë këtë. Fatkeqësisht, ne jemi këtu për t’ju thënë se shumica e shampove konvencionale janë plot me kimikate toksike që bëjnë më shumë dëm sesa mirë.

Nëse po pyesni veten pse flokët tuaj janë të thatë, të brishtë dhe skalpi juaj kruhet, irritohet dhe skuqet, duhet të rishikoni rutinën tuaj të kujdesit për flokët dhe të investoni në kujdesin e duhur me cilësi të lartë. Sigurisht, një shampo e thjeshtë pa sulfate është e rëndësishme, por kjo nuk mjafton. Flokët dhe skalpi juaj duhet të marrin ushqimin që meritojnë. 

Si mund të ruani flokë dhe skalp të shëndetshëm ?

  • Ngrënia e ushqimeve të shëndetshme

Flokët janë keratin (proteinë) kështu që është shumë e rëndësishme të konsumoni një sasi të shëndetshme të proteinave. Proteinat pa yndyrë si pula ose gjeldeti janë zgjedhje të shkëlqyera së bashku me fasulet, arrat dhe farat si farat e lirit dhe arrat. Vezët janë një burim i shkëlqyer i proteinave pasi ato përmbajnë gjithashtu biotinë, e cila kontribuon në shëndetin e flokëve. Ushqimet e pasura me acide yndyrore omega-3 janë veçanërisht të mira për të shtuar shkëlqimin dhe për të nxitur rritjen. Trupi juaj nuk mund të prodhojë këto lloj yndyrnash të shëndetshme, kështu që ato duhet të merren përmes ushqimit ose burimeve të tjera. Këto yndyrna të shëndetshme mund të gjenden te salmoni, sardelet dhe skumbri. Jashtëzakonisht i pasur me omega-3 është Sacha Inchi, i njohur si kikiriku Inka.

Këto lëndë ushqyese funksionojnë së bashku dhe ndihmojnë në promovimin e flokëve të shëndetshëm. Vitamina C është veçanërisht e mirë pasi ndihmon në mbrojtjen kundër flokëve. Vitamina C gjithashtu mund të gjendet në sasi të mëdha në guava, portokall, papaja, luleshtrydhe dhe limon.

Nëse jeni duke luftuar me rënien e flokëve, kontrolli i niveleve të hekurit është një ide e mirë, sepse humbja e flokëve mund të jetë një tregues se keni mungeseë hekuri. Mbajtja e dietës tuaj të pasur me hekur përmes ushqimeve si quinoa, soja dhe thjerrëzat, ose butakët dhe perimet me gjethe të errëta është një vend i mirë për të filluar.

Detoksoni skalpin

Ne jemi të goditur me toksina në produktet tona të përditshme si dhe në mjedis gjithashtu. Këto toksina arrijnë në flokët dhe skalpin tonë dhe mund të shkaktojnë akumulim.

Nga studimet që janë kryer brandi SKIN NOVIS ka krijuar produktin ideal me formulë revolucionare për të frenuar rënien e flokëve dhe për të nxitur daljen e tyre. Produkti është i testuar dermatologjikisht për t’ju dhuruar rezultatet që ju dëshironi. Rezultatet do të shihen në mënyrë graduale duke filluar që në javën e 3. Me përdorimin e SOLIDUM do të reduktohet rënia e flokëve dhe do të nxitet dalja e flokëve të reja. Gjithashtu do të rigjenerohen, do të bëhen më të shëndetshëm, me shkëlqim dhe më me shumë volum.

Produkti kundër rënies së flokëve nga SKIN NOVIS nuk ka asnjë efekt anësor sepse përbërja e tij është 100% organike. Produkti është i formuluar me përbërës 100% organikë:

  1. Hithra : Ndihmon në stimulimin e qarkullimit të gjakut dhe nxit rritjen e flokëve. Gjethja e saj përmban ekstrakte anti-inflamatore që ndihmojnë skalpin për t’u rigjeneruar dhe stimulon daljen e flokëve të reja.
  2. Bima e bishtit të kalit : Përmirëson qarkullimin e gjakut dhe të folikulave të flokut duke stimuluar rritjen e tyre. I dhuron shkëlqim, e bën më rezistent dhe më të shëndetshëm flokun. Nëse keni probleme me skalpin e kokës produktet që kanë në përmbajtje këtë bimë do të qetësojnë skalpin tuaj dhe do të eleminojë zbokthin. Dhe nëse floku juaj është i hollë do të kujdeset që ta bëjë më të shëndetshëm.
  3. Mentja : Është e pasur me antioksidantë dhe karoten që ndihmojnë në eleminimin e zbokthit dhe problemet që mund të keni me skalpin. Zgjidhni produkte kundër rënies së flokut që përmbajnë këtë bimë e cila do të trajtojë rënien e flokëve, do të ndihmojë qarkullimin e gjakut dhe do të nxisë rritjen e flokut.

Trajtimi me këto dy produkte ofron një fillim të ri për flokët dhe skalpin e kokës që të mbeten të pastër dhe të shëndetshëm.

Përdorimi i produkteve që janë të përshtatshme për kushtet e flokëve dhe kokës tuaj është thelbësor.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!