Home News 2 të plagosur gjatë të shtënave në Mall of America, kërkohet i dyshuari

2 të plagosur gjatë të shtënave në Mall of America, kërkohet i dyshuari

by E Ll

Dy persona u qëlluan dhe u plagosën të premten pas një grindjeje të dukshme në Mall of America, duke i dërguar blerësit në natën e Vitit të Ri që të përpiqen për siguri dhe duke e vendosur qendrën tregtare Minneapolis në mbyllje të përkohshme, thanë autoritetet.

Një person ka pësuar një plagë me armë zjarri në këmbë gjatë të shtënave që ndodhën rreth orës 16:30. në katin e tretë të qendrës tregtare dhe një person tjetër është kullotur, tha policia. Blerësit vrapuan për t’u mbuluar dhe qendra tregtare u evakuua derisa mbyllja përfundoi rreth 45 minuta më vonë, tha një zyrtar i qendrës tregtare gjatë një konference për lajme.

Zëvendës shefi i policisë së Bloomington, Kim Clauson tha se policia dhe siguria e qendrës tregtare mbërritën brenda një minutë nga të shtënat. Burri i qëlluar në këmbë është dërguar në spital, ndërsa viktima e dytë është trajtuar në vendngjarje dhe është liruar. Të dy lëndimet u konsideruan si jo-kërcënuese për jetën.

Asnjë arrestim nuk është bërë dhe i dyshuari besohet se është larguar nga qendra tregtare, tha policia. Clauson tha se të shtënat nuk dukej të ishin të rastësishme.

“Duket se ka pasur një grindje mes dy meshkujve përpara se të qëllohej”, tha Clauson.

Alexis Gonzalez, i cili punon në qendër, tha për Star Tribune se “kur dëgjuam të shtënë dhe dëgjuam britmat, të gjithë u trullosëm”.

Gonzalez tha se ai pa njerëz që vraponin ndërsa filluan alarmet e bllokimit të qendrës tregtare dhe njerëzit nxituan në dyqanin e tij.

Raportet e mediave treguan blerësit në natën e Vitit të Ri duke bërtitur dhe duke ikur nga qendra tregtare. Policia tha se bllokimi u hoq të premten në mbrëmje dhe oficerët nuk po kërkonin më për një të dyshuar brenda. Qendra tregtare, e cila ishte planifikuar të mbyllej në orën 18:00, mbeti e mbyllur.Mall of America ndalon armët në ambientet e saj, sipas faqes së saj të internetit. Qendra tregtare nuk përdor detektorë metali dhe blerësit nuk kontrollohen me hyrjen. Zëdhënësi i qendrës tregtare Dan Jasper tha se stërvitjet e bllokimit kryhen çdo muaj për t’u përgatitur për skenarët e të shtënave.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!