Home Mirëqenia 10 gjëra që duhet të dini për virusin e ri që mund të jetë më infektues se Delta.

10 gjëra që duhet të dini për virusin e ri që mund të jetë më infektues se Delta.

by E Ll

Një variant i ri i koronavirusit – B.1.1.529 – është shënuar me flamur të kuq nga shkencëtarët për një numër alarmant të lartë të mutacioneve që mund ta bëjnë virusin më rezistent ndaj vaksinave, të rrisë transmetueshmërinë dhe të çojë në simptoma më të rënda.

Këtu janë 10 gjërat që duhet të dini rreth variantit të ri COVID-19:

Varianti B.1.1.529 ka 50 mutacione në përgjithësi, duke përfshirë më shumë se 30 vetëm në proteinën spike. Proteina spike është objektivi i shumicës së vaksinave aktuale të COVID-19 dhe është ajo që përdor virusi për të zhbllokuar aksesin në qelizat e trupit tonë. Studiuesit janë ende duke u përpjekur të konfirmojnë nëse kjo e bën atë më të transmetueshme apo vdekjeprurëse sesa variantet e mëparshme.

Ekzistojnë gjithashtu 10 mutacione në pjesën e domenit të lidhjes së receptorit të variantit, krahasuar me dy për variantin Delta. Delta Plus që u mutua nga kjo e fundit u karakterizua nga mutacioni K417N në proteinën spike; kjo ka qenë e lidhur me arratisjen imune, por është e paqartë nëse ky është ndër mutacionet në B.1.1.529.

Ka spekulime për origjinën e variantit, por mund të ketë evoluar nga një pacient i vetëm. Francois Balloux, Drejtor i Institutit të Gjenetikës UCL me bazë në Londër, ka sugjeruar se mund të ketë ardhur nga një infeksion kronik i një personi me imunitet të komprometuar, i cili mund të jetë një pacient i patrajtuar me HIV/AIDS.

I identifikuar për herë të parë në Afrikën e Jugut këtë javë, lloji është përhapur në vendet e afërta, duke përfshirë Botsvanën, ku janë infektuar njerëz plotësisht të vaksinuar. Në Afrikën e Jugut mbi 100 raste janë lidhur me këtë variant, me katër të tjera në Botsvana.

Dy raste janë zbuluar në Hong Kong – ku udhëtarët (të cilët morën goditjen Pfizer) nga pjesë të Afrikës jugore ishin të izoluar në dhoma të veçanta. Mostrat kthyen ngarkesa virale “shumë të larta”, tha epidemiologu Dr Eric Feigl-Ding. “Vlerat e PCR Ct prej 18 dhe 19… jashtëzakonisht të larta duke pasur parasysh se ato ishin negative në testet e fundit PCR,” tha ai.

Për shkak se pacientët ishin në dhoma të veçanta, ekziston shqetësimi se ky variant është në ajër. “… duket se evazioni i vaksinës mund të jetë i vërtetë me këtë variant… dhe po, është shumë ajror. Mysafirët e hotelit ishin në dhoma të ndryshme përgjatë korridorit. Mostrat mjedisore gjetën virusin në 25 nga 87 shtupë në të dyja dhomat.” Dr Feigl-Ding shkroi në Twitter.

Izraeli ka konfirmuar rastin e tij të parë të infektimit nga varianti B.1.1.529; udhëtari po kthehej nga vendi afrikan i Malavi, shkroi Dr Feigl-Ding në Twitter. Dy mostra të tjera janë shënuar si “të mundshme” në këtë kohë, ka thënë një uebsajt lajmesh i quajtur Newsnodes.

Të enjten India bëri thirrje për kontroll rigoroz të pasagjerëve nga Afrika e Jugut, Botsvana dhe Hong Kongu. “Ky variant… ka implikime serioze për shëndetin publik në funksion të kufizimeve të relaksuara së fundmi të vizave dhe hapjes së udhëtimeve ndërkombëtare,” tha ministria. Mbretëria e Bashkuar, Singapori dhe Izraeli kanë ndaluar fluturimet nga Afrika e Jugut, Botsvana dhe katër vende të tjera afrikane. Australia mund të shtrëngojë rregullat edhe për udhëtarët që vijnë.

Standardet indiane të aksioneve ranë të premten me pikë referimi S&P BSE Sensex që ra me më shumë se 1400 pikë dhe indeksi Nifty 50 ra nën 17100 për shkak të sinjaleve të dobëta globale pasi ndjenja e investitorëve u ul nga zbulimi i variantit B.1.1.529. Lajmet për variantin tronditën tregjet globale, me aksionet e lidhura me udhëtimet në Azi ndër më të goditurat.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë thirrje për kujdes në fazat fillestare të trajtimit të këtij varianti; duhet të kryhen më shumë kërkime për të kuptuar se si sillet B.1.1.529, tha organi global i shëndetit. Dr Maria Van Kerkhove, Drejtuesja Teknike e OBSH-së për COVID-19, nënvizoi rëndësinë e sigurimit të vaksinimit të plotë.

Related Articles

Leave a Comment

error: Content is protected !!